
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 85.0 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 1.25 mm |
| size length | 2.01 mm |
| size height | 1.40 mm |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| case package si | 2012 |
| dielectric characteristic | X5R |
Stock: 19600
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.06070 | $0.60700 |
| 50 | $0.05682 | $2.84100 |
| 100 | $0.05318 | $5.31800 |
| 500 | $0.04129 | $20.64500 |
| 1000 | $0.03753 | $37.53000 |
| 3000 | $0.03257 | $97.71000 |
| 5000 | $0.02962 | $148.10000 |
| 10000 | $0.02693 | $269.30000 |
